Program

09:00 - 10:00
Registracija i kafa dobrodošlice
10:00 - 10:15
Pozdravne reči
10:15 - 11:05
Keynote: Povratak u budućnost: ka snažnijem internetu

Internet počiva na skupu osnovnih principa koji su mu omogućili da raste eksponencijalno ali i skalabilno, te da postane kamen temeljac savremenog informacionog društva. Međutim, tokom poslednjih nekoliko decenija svedoci smo uspona velikih tehnoloških korporacija i sveopšteg trenda centralizacije i de fakto monopolā unutar aplikacijskog sloja. Tu su i nove pretnje po privatnost i tržišnu konkurenciju, koje su privukle pažnju zakonodavaca iz svih delova sveta. Nove tehnologije u povoju, kao što su veštačka inteligencija i produžena stvarnost, imaju velike izglede da dodatno izmene internet ekosistem, posebno u pogledu sledeće faze razvoja svetske mreže (Veb 4,0). Tokom ovog predavanja istražićemo dva različita scenarija potencijalnog budućeg razvoja interneta i veba, polazeći od njegovog istorijata i od izazova sa kojima se trenutno suočava, pa ćemo zatim razmotriti rešenja koja bi doprinela da naša zajednička digitalna budućnost ostane svetla, bezbedna, inkluzivna i otvorena. 

11:05 - 12:00
Budućnost interneta: Regulative, tehnologije i poslovni horizonti

Ovaj panel istražuje ključne aspekte budućnosti Interneta kroz prizmu globalnih regulativa, tehnoloških inovacija i poslovnih trendova. Uz učešće kako domaćih, tako internacionalnih stručnjaka, diskutujemo o implikacijama tehnologije, regulative i AI na razvoj Interneta i korisnike. Panel će moderirati Danko Jevtović, član Upravnog odbora RNIDS-a. Panelista Kristijan Kaufman, član Upravnog odbora ICANN-a, se preko 20 godina bavi arhitekturom Interneta i daće nam uvid u to kakve nas promene i bezbednosni izazovi očekuju sa tehnološke strane. Rastko Petaković, partner u kancelariji Karanović & Partners će pružiti uvid u pravne izazove i regulative koje nas očekuju. Mika Tasić, kreativni tehnolog iz Engleske će analizirati uticaj novih Web i AI tehnologija na marketing, poslovanje i strategije rasta. Pridružite nam se da zajedno sagledamo scenarije budućnosti Interneta i načine kako da se pripremimo za nadolazeće promene.

12:00 - 12:30
Kafe pauza
12:30 - 12:50
Predstavljanje projekta: Indeks digitalnog razvoja Srbije

Projekat je nastao sa željom da se korišćenje internet tehnologija srpskih preduzeća prikaže na što jednostavniji način, pogodan za poređenje. Shodno tome je definisan po jedan referentan broj (indeks digitalnog razvoja) na nivou Srbije, na nivou regiona u Srbiji, u skladu sa veličinom, starošću i klasifikacijom preduzeća, kao i njihovoj oblasti poslovanja i ciljnom tržištu. Indeksi su dobijeni ponderisanjem rezultata dobijenih istraživanjem iz oktobra 2023, pri čemu su različiti težinski faktori definisani u skladu sa značajem određenih tehnologija za onlajn poslovanje (nije isti značaj npr. veb-sajta, profila na društvenim medijima i imejl adrese na sopstvenom domenu). Tako dobijene vrednosti su inkorporirane u sajt na adresi индекс.срб čime je svim zainteresovanim preduzećima iz Srbije omogućeno da procene gde se nalaze u onlajn svetu u odnosu na druga preduzeća iste veličine, iste starosti, u istoj oblasti poslovanja itd. Onima koji pokažu slabije rezultate u korišćenju neke od tehnologija biće ponuđeni linkovi na određene stručne tekstove koji im mogu pomoći da budu bolji u onlajn poslovanju.

12:50 - 13:40
Digitalna transformacija na srpski način

Pojavi se s vremena na vreme tako reč ili fraza koja brzo uđe u rečnik poslovnih ljudi, a da zapravo gotovo niko ni ne razume o čemu je tačno reč. Digitalna transformacija već 15 godina postoji kao važna tema kojom se svi bave, ali kada pokušaš da se setiš dobrih primera ili studija slučaja, nema ih mnogo. Pričaćemo o tome zašto je to tako, a i pokazati neke pozitivne primere i principe kojima se u ovom procesu treba voditi.

13:40 - 14:00
Lokalac na internetu

Fondacija Registar nacionalnog internet domena Srbije (RNIDS) sa ponosom vas poziva na predavanje u okviru DIDS 2025 konferencije, gde će biti predstavljeni rezultati i noviteti projekta ‘Lokalac na internetu’, kao primer kako humanitarna inicijativa može postati pokretač pozitivnih promena u društvu.

Od svog pokretanja 2020. godine, projekat ‘Lokalac na internetu’ neprestano raste, šireći svoju humanitarnu misiju. Prodajom brendiranih proizvoda prikupljena sredstva podržavaju edukaciju i razvoj mladih talenata. Zahvaljujući dosadašnjim donacijama, Centar za mlade talente „Nikola Tesla“ omogućio je učešće svojih polaznika na prestižnim međunarodnim takmičenjima, donoseći Srbiji čak 27 medalja. Učenici Matematičke gimnazije posetili su  Evropsku laboratoriju za nuklearna istraživanja – CERN, doživljavajući jedinstveno iskustvo koje ih je povezalo sa svetom vrhunskih naučnih istraživanja.

Na DIDS 2025 konferenciji biće premijerno predstavljena nova kolekcija proizvoda brenda Lokalac, kao i planovi za budućnost, uključujući podršku udruženju Lice ulice i kreiranje murala u Beogradu. Partner projekta, brend Dechko Tzar napravio je ekskluzivne dizajne kolekcije koja spaja stil i humanitarni duh.

Pridružite nam se na konferenciji DIDS 2025 i saznajte kako brend koji svi žele da nose može doprineti velikim promenama u zajednici. Očekuju vas inspirativne priče, novi planovi i prilika da budete deo humanitarne misije koja menja budućnost mladih talenata i pruža podršku onima Kojima je potrebna.

Vidimo se na DIDS 2025 konferenciji!

14:00 - 14:50
Ručak
14:50 - 14:55
Uvodni film o dobrim primerima upotrebe .rs domena
14:55 - 15:35
domen.rs studija slučaja: Kako nastaje brend

Kratka priča kako smo naučili da domen služi da ojača brend, ali i kako uz pomoć domena možemo da kreiramo potpuno novi brend. Ispričaćemo i kako je naš brend prevazišao ključne reči koje su bile glavne za SEO optimizaciju i tako potpuno neočekivano počeli da povećavamo saobraćaj na veb-sajtu.

15:35 - 15:50
DIDS kviz
15:50 - 16:00
Zatvaranje