Интернет почива на скупу основних принципа који су му омогућили да расте експоненцијално али и скалабилно, те да постане камен темељац савременог информационог друштва. Међутим, током последњих неколико деценија сведоци смо успона великих технолошких корпорација и свеопштег тренда централизације и де факто монополā унутар апликацијског слоја. Ту су и нове претње по приватност и тржишну конкуренцију, које су привукле пажњу законодаваца из свих делова света. Нове технологије у повоју, као што су вештачка интелигенција и продужена стварност, имају велике изгледе да додатно измене интернет екосистем, посебно у погледу следеће фазе развоја светске мреже (Веб 4,0). Током овог предавања истражићемо два различита сценарија потенцијалног будућег развоја интернета и веба, полазећи од његовог историјата и од изазова са којима се тренутно суочава, па ћемо затим размотрити решења која би допринела да наша заједничка дигитална будућност остане светла, безбедна, инклузивна и отворена.
Овај панел истражује кључне аспекте будућности Интернета кроз призму глобалних регулатива, технолошких иновација и пословних трендова. Уз учешће како домаћих, тако интернационалних стручњака, дискутујемо о импликацијама технологије, регулативе и АI на развој Интернета и кориснике. Панел ће модерирати Данко Јевтовић, члан Управног одбора РНИДС-а. Панелиста Кристијан Кауфман, члан Управног одбора ICANN-a, се преко 20 година бави архитектуром Интернета и даће нам увид у то какве нас промене и безбедносни изазови очекују са технолошке стране. Растко Петаковић, партнер у канцеларији Karanović & Partners ће пружити увид у правне изазове и регулативе које нас очекују. Мика Тасић, креативни технолог из Енглеске ће анализирати утицај нових Web и АI технологија на маркетинг, пословање и стратегије раста. Придружите нам се да заједно сагледамо сценарије будућности Интернета и начине како да се припремимо за надолазеће промене.
Пројекат је настао са жељом да се коришћење интернет технологија српских предузећа прикаже на што једноставнији начин, погодан за поређење. Сходно томе је дефинисан по један референтан број (индекс дигиталног развоја) на нивоу Србије, на нивоу региона у Србији, у складу са величином, старошћу и класификацијом предузећа, као и њиховој области пословања и циљном тржишту. Индекси су добијени пондерисањем резултата добијених истраживањем из октобра 2023, при чему су различити тежински фактори дефинисани у складу са значајем одређених технологија за онлајн пословање (није исти значај нпр. веб-сајта, профила на друштвеним медијима и имејл адресе на сопственом домену). Тако добијене вредности су инкорпориране у сајт на адреси индекс.срб чиме је свим заинтересованим предузећима из Србије омогућено да процене где се налазе у онлајн свету у односу на друга предузећа исте величине, исте старости, у истој области пословања итд. Онима који покажу слабије резултате у коришћењу неке од технологија биће понуђени линкови на одређене стручне текстове који им могу помоћи да буду бољи у онлајн пословању.
Појави се с времена на време тако реч или фраза која брзо уђе у речник пословних људи, а да заправо готово нико ни не разуме о чему је тачно реч. Дигитална трансформација већ 15 година постоји као важна тема којом се сви баве, али када покушаш да се сетиш добрих примера или студија случаја, нема их много. Причаћемо о томе зашто је то тако, а и показати неке позитивне примере и принципе којима се у овом процесу треба водити.
Фондација Регистар националног интернет домена Србије (РНИДС) са поносом вас позива на предавање у оквиру ДИДС 2025 конференције, где ће бити представљени резултати и новитети пројекта ‘Локалац на интернету’, као пример како хуманитарна иницијатива може постати покретач позитивних промена у друштву.
Од свог покретања 2020. године, пројекат ‘Локалац на интернету’ непрестано расте, ширећи своју хуманитарну мисију. Продајом брендираних производа прикупљена средства подржавају едукацију и развој младих талената. Захваљујући досадашњим донацијама, Центар за младе таленте „Никола Тесла“ омогућио је учешће својих полазника на престижним међународним такмичењима, доносећи Србији чак 27 медаља. Ученици Математичке гимназије посетили су Европску лабораторију за нуклеарна истраживања – CERN, доживљавајући јединствено искуство које их је повезало са светом врхунских научних истраживања.
На ДИДС 2025 конференцији биће премијерно представљена нова колекција производа бренда Локалац, као и планови за будућност, укључујући подршку удружењу Лице улице и креирање мурала у Београду. Партнер пројекта, бренд Dechko Тзар направио је ексклузивне дизајне колекције која спаја стил и хуманитарни дух.
Придружите нам се на конференцији ДИДС 2025 и сазнајте како бренд који сви желе да носе може допринети великим променама у заједници. Очекују вас инспиративне приче, нови планови и прилика да будете део хуманитарне мисије која мења будућност младих талената и пружа подршку онима Којима је потребна.
Видимо се на ДИДС 2025 конференцији!
Кратка прича како смо научили да домен служи да ојача бренд, али и како уз помоћ домена можемо да креирамо потпуно нови бренд. Испричаћемо и како је наш бренд превазишао кључне речи које су биле главне за SЕО оптимизацију и тако потпуно неочекивано почели да повећавамо саобраћај na веб-сајту.